“Mendel Gdański” Marii Konopnickiej

Wprowadzenie

Nowela “Mendel Gdański” została napisana przez Marię Konopnicką w 1890 roku i opublikowana na łamach “Przeglądu Literackiego”. Utwór powstał jako reakcja na narastające w XIX wieku nastroje antysemickie i jest wyrazem sprzeciwu wobec dyskryminacji mniejszości żydowskiej. Konopnicka przedstawia w nim uniwersalne wartości humanistyczne i podejmuje ważną dyskusję na temat tożsamości narodowej oraz prawdziwego patriotyzmu.

Problematyka i główne wątki

Głównym bohaterem noweli jest tytułowy Mendel Gdański – żydowski introligator, który od pokoleń mieszka w Polsce i czuje się Polakiem. Jest człowiekiem uczciwym, pracowitym i szanowanym przez lokalną społeczność. Jego spokojne życie zostaje zakłócone przez pogłoski o planowanym pogromie Żydów. Sytuacja ta staje się pretekstem do głębszej refleksji nad ksenofobią, uprzedzeniami i prawdziwym znaczeniem patriotyzmu. Mendel w poruszającej rozmowie z młodym studentem wyraża swoje przywiązanie do Polski: “Ja tu urodził się i mój ojciec tu urodził się, i mój dziadek. Tu my wszystkie mamy nasze groby i nasze kołyski […] Nu, to jak ja nie mam być tutejszy?”. Te słowa stanowią kluczowe przesłanie utworu, pokazując, że prawdziwa przynależność do narodu nie wynika z pochodzenia czy wyznania, ale z więzi emocjonalnej z krajem i jego kulturą.

Charakterystyka postaci i środków artystycznych

Konopnicka mistrzowsko kreśli portret psychologiczny głównego bohatera, wykorzystując różnorodne środki artystyczne. Mendel mówi charakterystycznym, stylizowanym na żydowski sposób, co nadaje jego wypowiedziom autentyzmu i ekspresji. Autorka stosuje także kontrast między szlachetną postawą Mendla a agresywnym tłumem, który kieruje się ślepymi uprzedzeniami. Szczególnie poruszająca jest scena, gdy bohater broni swojego warsztatu przed wandalami, mówiąc: “Ja nie dam mojego warsztatu! Tu jest mój warsztat! Tu jest mój chleb!”. W tej dramatycznej sytuacji ujawnia się jego godność i przywiązanie do uczciwej pracy. Nowela obfituje w symbole – warsztat Mendla symbolizuje jego związek z Polską i uczciwą pracę, zaś tłum reprezentuje destrukcyjną siłę nietolerancji i ignorancji.

Kontekst historyczny i społeczny

Utwór powstał w okresie narastających nastrojów antysemickich w Europie końca XIX wieku. Konopnicka, poprzez historię Mendla, podejmuje polemikę z ówczesnym nacjonalizmem i ksenofobią. Pokazuje, że prawdziwy patriotyzm nie polega na nienawiści do “obcych”, ale na konstruktywnej pracy dla dobra kraju i poszanowaniu godności każdego człowieka. Nowela wpisuje się w nurt literatury pozytywistycznej, propagującej ideały tolerancji, pracy organicznej i asymilacji mniejszości. Autorka zwraca uwagę na paradoks sytuacji, w której ludzie mieszkający od pokoleń w Polsce, wnoszący wkład w jej rozwój, są traktowani jako obcy tylko ze względu na swoje pochodzenie i wyznanie.

Znaczenie i aktualność przesłania

Przesłanie “Mendla Gdańskiego” pozostaje aktualne również współcześnie. Nowela porusza uniwersalne problemy związane z ksenofobią, uprzedzeniami i mechanizmami wykluczenia społecznego. Konopnicka pokazuje, że prawdziwy patriotyzm nie ma nic wspólnego z nienawiścią i agresją wobec mniejszości, ale opiera się na szacunku dla różnorodności i wspólnej pracy dla dobra kraju. Historia Mendla uczy, że tożsamość narodowa jest zjawiskiem złożonym, wykraczającym poza proste podziały etniczne czy religijne. Utwór stanowi również przestrogę przed łatwością, z jaką uprzedzenia mogą przerodzić się w przemoc, i pokazuje, jak ważna jest odwaga cywilna w przeciwstawianiu się niesprawiedliwości.

Wnioski i podsumowanie

Nowela “Mendel Gdański” to nie tylko mistrzowsko skonstruowany utwór literacki, ale przede wszystkim ważny głos w dyskusji o tolerancji, patriotyzmie i prawach mniejszości. Maria Konopnicka, poprzez postać szlachetnego introligatora, przekazuje uniwersalne wartości humanistyczne i przestrzega przed zgubnym wpływem uprzedzeń. Utwór pokazuje, że prawdziwa wartość człowieka nie zależy od jego pochodzenia czy wyznania, ale od jego czynów i postawy moralnej. Historia Mendla Gdańskiego pozostaje ważnym przypomnieniem o potrzebie wzajemnego szacunku i zrozumienia w wielokulturowym społeczeństwie.

Scroll to Top